خانه / مطالب آموزشی / Z-Wave Associations and Scenes

Z-Wave Associations and Scenes

تفاوت بین سناریو و مشارکت ها (Associations) در زی ویو چیست ؟

در سیستم Z-Wave، مشارکت‌ها و سناریوها برای این است که یک دستگاه بتواند دستگاه‌های دیگر در سیستم هوشمند خانگی را کنترل کند. آنها رفتارهای متفاوتی دارند و دلایل و زمان‌های مختلفی جهت استفاده از آنها وجود دارد.

مشارکت در زی ویو سناریوهای سیستم های بی سیم هوشمند ساختمان

 

مشارکت (Association)

یک مشارکت به طور مستقیم بین یک دستگاه و دیگری ساخته می‌شود. از این طریق دستگاه می‌تواند یک دستگاه یا یک گروه کوچکی از دستگاه‌های دیگر (معمولا ۵ یا ۶ دستگاه) را کنترل کند.

مزیت استفاده از قابلیت مشارکت این است که دستورات به طور مستقیم از دستگاه “کنترل کننده ” به دستگاه (ها) “کنترل شونده”  ارسال می‌شود به عبارت دیگر دستورات از طریق کنترل کننده مرکزی Z-Wave ارسال نمی‌شود. این روش کمک می‌کند تا ترافیک غیر ضروری شبکه را کاهش دهد و برای دستورات خاموش و روشن کردن ساده و نه شرطی مورد استفاده قرار گیرد.

به عنوان مثال، یک حسگر حرکتی Z-Wave می‌تواند با چندین دیمر Z-Wave همراه باشد، زمانی که سنسور حرکتی حرکت را تشخیص می‌دهد، می‌تواند بلافاصله یک دستور ON را به دیمر مربوطه ارسال کند – این دستور چراغ ها را روشن می‌کند. به طور معمول این نوع سنسور همچنین فرمان OFF را بعد از گذشت زمان مشخصی پس از آخرین حرکت تشخیصی ارسال می‌کند. این زمان در تنظیمات پیکربندی سنسور قابل تنظیم است.

اکثر دستگاه ها ۱ یا ۲ گروه مشارکت دارند و انواع مختلفی از دستورات را برای هر گروه ارسال می‌کنند. برای جزئیات بیشتر، راهنمای کاربر دستگاه را بررسی کنید.

قابل ذکر است که مشارکت ها معمولا در کنترل کننده مرکزی پیکربندی شده‌اند.

سناریوها (Scenes )

سناریوها کنترل بیشتری نسبت به سیستم شما دارند. آنها می‌توانند انواع مختلف دستورات را به چندین دستگاه (device) ارسال کنند.

همچنین آنها می توانند حسگرها را به عنوان ورودی ها استفاده کنند و  تصمیمات مختلف شرطی را بگیرند.

راحت‌تر این است که چند مثال ساده ارایه شود.

  •  سناریو  “تماشای فیلم”  را در نظر بگیرید. با اجرا شدن این سناریو، برخی از ابزارهای روشنایی خاموش و بقیه آن ها کم نور و در نهایت تلویزیون و تجهیزات AV  روشن می‌شود.
  • سناریوی دیگری می‌تواند سیستم گرمایش را راه اندازی کند، به طوری که درجه حرارت اتاق با استفاده از یک سنسور دما Z-Wave اندازه گیری و تصمیم گرفته می‌شود که سیستم گرمایش باید روشن یا خاموش شود، البته تنها زمانی روشن می‌شود که در یک دوره زمانی خاص باشد.
  • برای سنسور حرکتی، شما ممکن است بخواهید که حسگر اگر بعد از ساعت ۶ بعد از ظهر باشد فقط چراغ را فعال کند، که سناریو نویسی قادر خواهد بود این کار را برای خانه هوشمند شما انجام دهد.

جمع بندی

به طور خلاصه، مشارکت‌ها برای پیکره بندی بسیار آسان است، اما کنترل کنندگی محدودی بر روی دستگاه های دیگر را ارائه می‌دهد.

سناریو نویسی پیچیده تر می‌باشند اما کنترل کنندگی نامحدودی برای دستگاه‌ها را در یک سیستم هوشمند خانگی ارائه می‌دهد.

خانه هوشمند هوشینه

طراح و مجری سیستم‌های هوشمند ساختمان


۰۲۱-۲۲۳۰۲۹۲۴

۳۳۴۰ ۳۳۳۰ ۰۹۰

وب سایت خانه هوشمند هوشینه

کانال تلگرام خانه هوشمند هوشینه

خانه هوشمند هوشینه را در اینستاگرام دنبال کنید

Info@Hooshineh.ir

sales@HoosHineH.ir

همچنین ببینید

اتاق پنل رطوبت فیبارو

پنل رطوبت (Humidity Panel)

بازگشت به درس آموزش Humidity Panel پنل رطوبت اجازه می‌دهد تا برنامه‌های طوبت را در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *