خانه / مطالب آموزشی / مقایسه مرکز کنترل‌های خانگی هوشمند فیبارو

مقایسه مرکز کنترل‌های خانگی هوشمند فیبارو

معیارهای انتخاب مرکز کنترل‌های ۲ و لایت فیبارو

این راهنما تفاوت بین مرکز کنترل‌های زی-ویوی فیبارو – مرکز کنترل ۲ و مرکز کنترل لایت – را نشان می‌دهد.

تفاوت مرکز کنترل 2 و لایت فیبارو

 

این تفاوت‌ها به چه معناست ( توضیحاتی درباره این تفاوت‌ها) ؟ 

مرکز کنترل لایت فیبارو، یک کنترلر زی-ویوی قدرتمند است که در ابعاد کوچک به بازار عرضه شده است. این مرکز کنترل با وجود توانایی کنترل کل خانه، در مقایسه با مرکز کنترل ۲ فیبارو تفاوت‌های مهمی دارد.

 

برنامه نویسی به زبان LUA

LUA یک زبان برنامه نویسی است که عموما در کنترلرهای اتوماسیون خانگی استفاده می‌شود تا کاربر را قادر سازد سناریوهای کنترلی پیچیده‌تری را که توسط مرکز کنترل خانه هوشمند پشتیبانی شود، بسازد. ویرایشگر سناریو در مرکز کنترل ۲ فیبارو امکان استفاده از هر دو ویرایشگر “مبتنی بر صفحه گرافیکی” و “مبتنی بر زبان برنامه نویسی LUA” را دارد، در حالی‌که مرکز کنترل لایت فیبارو تنها از “ویرایشگر گرافیکی” پشتیبانی می‌کند. این مساله مهم‌ترین تفاوت در بین دو مرکز کنترل فیبارو بوده و یکی از تفاوت‌هایی است که باید در هنگام انتخاب، به دقت در مورد آن فکر کنید.

 

سناریوهای بر مبنای LUA

تقریبا تمامی اتوماسیون در سیستم فیبارو توسط سناریوها کنترل می‌شوند. برای مثال در یک سناریوی خانه هوشمند با تشخیص حرکت در یک زمان مشخص از روز، چراغ‌ها روشن می‌شوند و یا با فشار یک دکمه روی ریموت کنترل چندین اتفاق می‌افتد. بیشتر این سناریوها می‌توانند در یک ویرایشگر گرافیکی کنترلرهای فیبارو به خوبی ساخته شوند، اما برخی از سناریوهای پیچیده‌تر به واقع راحت‌تر با استفاده از برنامه نویسی LUA ساخته می‌شوند و سناریوهای خیلی طولانی فقط با استفاده از LUA ساخته می‌شوند. LUA یک امکان بسیار مفید است، بطوری‌که موضوعی که نیاز به داشتن یک سناریوی گرافیکی پیچیده دارد را می‌توان با داشتن یک برنامه متنی ساده LUA حل کرد.

 

کنترلرهای سناریو

بعضی از ریموت کنترلرها برای کنترل توسط سناریوها، نیاز به داشتن سناریوهایی بر پایه زبان برنامه نویسی LUA دارند تا در مرکز کنترل فیبارو به درستی کار کنند.کنترلرهایی نظیر Aeon Minimote، Aeon Keyfob و Z-wave.me Keyfob نمونه‌ایی از این دسته‌اند. این کنترلرها فقط می‌توانند با استفاده از کدهای LUA استفاده شوند.

 

تجهیزات مجازی (Virtual Devices)

تجهیزات مجازی، تجهیزاتی در مرکز کنترل فیبارو هستند که به تجهیزات فیزیکال متصل نمی‌شوند. تجهیزات مجازی برای کنترل تجهیزات از طریق سایر شبکه‌ها بسیار کاربردی هستند. به عنوان مثال تجهیزات صوتی و تصویری می‌توانند از طریق سیستم اترنت/بیسیم (HTTP) کنترل شوند. همچنین این تجهیزات مجازی برای ساخت یک دکمه ساده در اپلیکیشن فیبارو جهت کنترل سریع و آسان تعدادی از سناریوها قابل استفاده هستند.

 

  • کنترل تجهیز و سناریو (LUA)

برای ساخت تجهیزات مجازی جهت کنترل سناریوهای مورد نیاز شما با استفاده از زبان برنامه نویسی LUA استفاده می‌شود. بنابراین این نوع از تجهیزات مجازی نمی‌توانند در مرکز کنترل لایت ساخته شوند.

  • ریموت کنترل محصولات ۳ بخشی (HTTP & IP)

تجهیزات مجازی می‌توانند ساخته شوند تا تجهیزات مجازی را با استفاده از شبکه IP (بیسیم یا اترنت) و از طریق درخواست‌های HTTP کنترل کنند. این نوع از تجهیزات مجازی بطور کامل در مرکز کنترل لایت فیبارو پشتیبانی می‌شوند، زیرا از نوع متفاوتی از تنظیمات و پروتکل‌ها ( رشته‌های HTTP) استفاده می‌کنند.

 

فرمان صوتی به نام لی لی (Lili Voice Activation)

لی لی یک فعال ساز و برنامه شناسایی صوتی در سیستم فیبارو و مشابه ابزار صوتی Siri در محصولات اپل (IOS) است. این خاصیت در فیبارو یک مشخصه مفید جهت فعال سازی قسمت‌های مختلف سیستم و سناریوهای شما با استفاده از صدای شما به جای استفاده از اپلیکیشن‌های گوشی هوشمند، ریموت کنترل‌ها و یا کلیدهای دستی است. لی لی در مرکز کنترل لایت فیبارو وجود ندارد، اگرچه اپلیکیشن‌هایی نظیر Tasker در اندروید و Siri در اپل امکانات مشابهی را می‌دهند، هرچند ممکن است شما به سخت افزار یا سرور اضافی نیاز پیدا کنید.

 

VOIP – انتقال صوت بر اساس IP

مرکز کنترل ۲ از VOIP پشتیبانی می‌کند. این امکان باعث می‌شود تا براحتی بتوانید با تنظیم و فعال‌سازی آن صدا را با استفاده از شبکه IP منتقل نماید (شبکه خانگی یا اترنت). این امکان قابلیت خوبی برای ساخت یک سیستم مخابراتی داخلی یا کنترل دسترسی (درب خانه یا پارکینگ) فراهم می‌کند.

این قابلیت در مرکز کنترل لایت فیبارو وجود ندارد.

 

نتیجه‌گیری

انتخاب با شماست.

این‌که کدام مرکز کنترل فیبارو برای شما مناسب‌تر است واقعا بستگی به این دارد که بتوانید پیش بینی کنید که در آینده سیستم هوشمند شما به LUA احتیاج دارد یا خیر. سایر مشخصه‌ها هم خوب هستند و در برخی موارد می‌توانند معیار تصمیم گیری اصلی شما باشند. بنابراین همیشه در تصمیم برای اتوماسیون خانگی، باید با دقت برنامه ریزی کرده تا مطمئن شوید که مرکز کنترل مناسب را برای پروژه خود در حال و آینده انتخاب کنید.

لطفا صفحات دیگر سایت هوشینه را بازدید فرمایید.

 

همچنین ببینید

اتاق پنل رطوبت فیبارو

پنل رطوبت (Humidity Panel)

بازگشت به درس آموزش Humidity Panel پنل رطوبت اجازه می‌دهد تا برنامه‌های طوبت را در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *