خانه / معرفی محصول / سیستم تشخیص نشت و کنترل هوشمند گاز

سیستم تشخیص نشت و کنترل هوشمند گاز

خانه خود را حتما به سیستم هوشمند نشت گاز مجهز کنید!

دتکتورها دارای سنسورهای الکتروشیمیایی بوده و حساسيت به گاز‌هاي متان‌، پروپان‌، بوتان و مونواکسید کربن(CO)  دارند. سیستم هوشمند نشت گاز به محض تشخیص نشت هر یک از این گازها، می‌تواند به طور اتوماتیک با فرمان به شیر برقی مسیر گاز را مسدود نموده و با ارسال هشدار، شما را از نشت آن آگاه سازد. به منظور بالابردن ضریب ایمنی سیستم و جلوگیری از انفجار، سیستم هوشمند، روشنایی اتوماتیک را هم غیرفعال کرده و از ایجاد کنتاکت و انفجار جلوگیری می‌کند.

 

نشت گاز سنسور تشخیص نشت گاز شیربرقی
دتکتور نشت گاز حساس به گازهای متان و منوکسیدکربن شیربرقی گاز که در حالت عادی باز است

مثلث آتش

در ایجاد حریق نیاز به سوخت (ماده سوختنی)، هوا (اکسیژن) و دمای احتراق می باشد. زمانی که دتکتور نشت هر یک از گازهای قابل اشتعال (متان، پروپان و بوتان) را تشخیص می دهد به شیر برقی فرمان داده و مسیر گاز را مسدود می نماید. در صورت احتراق ناقص و انتشار گاز مونواکسیدکربن نیز دتکتور با بستن شیر برقی و جریان گاز مانع از فرایند احتراق گردیده و از مسمویت گاز جلوگیری خواهد کرد. قابل ذکر است که گاز مونوکسید کرین یک گاز بی رنگ و بی بو می باشد که در اثر احتراق ناقص سوخت ایجاد می کند. مونوکسید کرین ۳۰۰ برابر بیشتر از اکسیژن تمایل به ترکیب با هموگلوبین خون دارد.

شیربرقی

قطع گاز توسط شیربرقی در مواقع بروز حادثه علاوه بر نشت گاز طبیعی در یک سیستم هوشمند میتواند موارد دیگری همچون زلزله، حریق، نشت گاز منواکسیدکربن و … نیز باشد.در واقع پس از آنکه دستگاه مرکزی شما، از طریق سنسورهای متعدد خود متوجه بروز اتفاقاتی مانند نشت گاز و یا حریق شد، فرمان قطع گاز را صادر می نماید. ویژگی های این شیر برقی به جهت کاری شامل موارد زیر می باشد.

  •  این شیر برقی از نوع عادی باز است و نکته مهم این است که در صورت قطع برق در شرایط معمولی (عدم نشت گاز) جریان گاز واحد قطع نمی شود.
  •  شیر برقی با فرمان ۱۲ ولت لحظه ای عمل می کند.
  • شیر برقی به صورت مکانیکی (بصورت دستی) باز می شود که این امر به منظور ایمنی بیشتر است

قابل ذکر است که محل نصب شیربرقی بعد از شیر قطع کن اصلی گاز واحد می باشد.

انواع شیرهای برقی گاز مورد استفاده در خانه های هوشمند

شیر برقی گیربکسی: این شیر بر روی دستگیره شیر قطع کن دستی گاز نصب شده و با یک تحریک ولتاژ ۱۲ ولت، شیر دستی را ۴۵ درجه می چرخاند.

شیر برقی گاز گیربکسی

شیر برقی سلونوئیدی: یک شیر الکترومکانیکی است که برای قطع و وصل مسیر سیالات مورد استفاده قرار می گیرد. این شیر به واسطه جریان ۱۲ولت وارد شده به بوبین آن عمل قطع مسیر را از طریق بسته شدن دریچه دیافراگم که سر راه لوله قرار می گیرد، انجام می دهد.

شیر برقی گاز نرمالی اپن

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دتکتور نشت گاز مدل GAMMA 652 O/M می‌توانید از لینک فروشگاهی آن استفاده کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شیر برقی گاز (Normally Open) ایتالیایی می‌توانید از لینک فروشگاهی آن استفاده کنید.

 

همچنین ببینید

زیپاتایل

خانه مرکزی زیپاتایل

خانه مرکزی زیپاتایل خانه مرکزی ZipaTile یک سیستم کامل کنترل خانه در قالب یک دستگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *