خانه / اخبار / زی ویو یا زیگبی : کدام یک بهتر است ؟

زی ویو یا زیگبی : کدام یک بهتر است ؟

زی ویو یا زیگبی – z-wave V.S. ZigBee

زی ویو یا زیگبی : در روزهای اولیه هوشمندسازی ساختمان، سیستم ها به صورت با سیم به هم متصل می شدند و نیاز به متخصصانی جهت نصب و راه اندازی داشت.برای پاسخ به نیاز مشتری جهت کنترل بیشتر و راحتر، شرکت های هوشمندسازی ساختمان فن آوری های بی سیم را ایجاد میکنند که توسط وای فای و یا بلوتوث ارتباط برقرار می کنند. زی ویو و زیگبی دو مثال از این فن آوری ها است و هر دو این امکان را ایجاد می کنند که از راه دور وسایل و ابزارهای مختلفی را کنترل کرد.

اگر قصد دارید که خانه خود را هوشمند کنید نیاز است ابتدا مشخص کنید که مغز خانه هوشمند شما از چه زبانی استفاده کند. زی ویو و زیگبی دو زبان بسیار متداول می باشد. این دو، در حالی که محصولات مشابهی را ارایه می دهند ولی  فواید، اشکالات و مشتری های خاص خود را دارند.

زی ویو یا زیگبی

زیگبی ZigBee

زیگبی ( ZigBee ) یک تکنولوژی باز است که تبدیل به استاندارد جهانی بی سیم برای ارتباطات دستگاههای  هوشمند شده است. در حالی که زیگبی در ابتدا برای استفاده تجاری طراحی شده بود، در حال حاضر به عنوان استاندارد سنجش و کنترل برای استفاده در مناطق مسکونی، تجاری و صنعتی عمل می کند

زیگبی چگونه کار می کند؟

زیگبی دستگاه های خود را با استفاده از یک سیستم “مش” متصل می کند که اطلاعات را از یک دستگاه به دیگر دستگاه می رساند تا به هاب ( مغز خانه هوشمند ) برسد؛ همچنین این امکان را به  شبکه می دهد تا افزایش پیدا کند و بدون نیاز به فرستنده های با قدرت بالا سیگنال را از راه دورتر دریافت نماید.

تطابق پذیری زیگبی

تکنولوژی باز زیگبی زبان مناسب برای هزاران دستگاه خانگی هوشمند است. بسیاری از شرکت ها دستگاه های مختلفی را ایجاد می کنند که با تکنولوژی زیگبی ارتباط برقرار می کنند و به شما امکان می دهد تا بدون نیاز به یکپارچه سازی محصولات از آنها استفاده کنید.

امنیت ZigBee

زیگبی با استفاده از رمزنگاری AES-128 – همان سطح حفاظت از بانک های بزرگ – و کلید های شبکه برای حفظ امنیت دستگاه های شما استفاده می کند. با این حال، به دلیل اینکه دستگاه هایی که از تکنولوژی زیگبی استفاده می کنند توسط شرکت های مختلف تولید می شوند، استانداردها متفاوت هستند. سازندگان زیگبی اخیرا انتقاداتی از حداقل سیستم امنیتی خود دریافت کردند آن هم زمانی که محققان نشان دادند که حتی یک قفل درب به راحتی توسط هکرهای احتمالی آسیب پذیر است.

آینده نگری

اتخادیه زیگبی متشکل از نزدیک به ۴۰۰ عضو  که استفاده، توسعه و بهبود اتصال بی سیم استاندارد باز زیگبی رادر نظر دارند. مشتریان به راحتی می توانند دستگاه های اتوماسیون اتوماتیک را از شرکت های مختلف ترکیب و مطابقت دهند و دستگاه های جدید را به آن ها اضافه کنند.

بهترین مزیت

زیگبی افتخار می کند  که  نیاز به قدرت بسیار کمی دارد به نحوی که دستگاه ها می توانند به مدت هفت سال از یک مجموعه باتری استفاده کند. آنها همچنین دارای گزینه انرژی سبز – power green –  هستند که به مشتریان اجازه می دهد تا دستگاه هایی را انتخاب کنند که نیازی به باتری ندارد.

بزرگترین ضعف زیگبی

زیگبی برای استفاده در صنایع و خرده فروشی طراحی شده است. در حالی که برای استفاده در منزل نیز محبوب است، لازم است که مصرف کنندگان برخی از اطلاعات فنی را برای راه اندازی و نگهداری در اختیار داشته باشند.

زیگبی بهترین انتخاب برای چه کسانی است ؟

زیگبی برای کارشناس یا متخصص فناوری مناسب است که می خواهد یک سیستم را با تنظیمات خود سفارشی کند و آن را نصب کند. شما می توانید جهان خود را با شبکه مقیاس پذیر و سازگار زیگبی کنترل کنید.

زی ویو – z-wave

زی ویو – z-wave یکی از اصلی ترین فن آوری های شبکه بیسیم برای اتوماسیون خانگی است. تکنولوژی انحصاری آن برای مشتریان طراحی شده است تا از راه دور دستگاههای اتوماسیون خانگی خود را کنترل و نظارت داشته باشند.  زی ویو همچنین استانداردهای روشنایی خودکار، گرمایش، امنیت، لوازم و سایر دستگاه های هوشمند را وضع می کند.

زی ویو چگونه کار می کند؟

هاب زی ویو – z-wave hub – به عنوان کنترل کننده شبکه خانگی شما عمل می کند و اجازه می دهد تا ۲۳۲ دستگاه به طور بی سیم با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. هر چه به دستگاه، ماژول و یا سنسور بیشتری متصل باشد، سیگنال مسافت بیشتری را می تواند طی کند. Z-Wave همانند سیستم مش ZigBee سیگنال های ارسال شده از طریق هاب – کنترلگر مرکزی – می تواند از طریق ماژول های داخلی به ماژول دیگر که دورتر است انتقال پیدا می کند.

تطابق پذیری زی ویو

اتحادیه Z-Wave شامل ۳۷۵ شرکت و ۱۵۰۰ محصول است که همه با یکدیگر همکاری می کنند. نه از ده شرکت امنیتی و ارتباطی پیشرو در ایالات متحده از Z-Wave در راه حل های هوشمند خود استفاده می کنند. فن آوری Z-Wave دارای ۳۲۵ تولید کننده است که به این معنی است که گزینه های زیادی برای دستگاه های پروتکل z-wave جهت ارتباط با یکدیگر وجود دارد.

امنیت زی ویو

هر شبکه Z-Wave و دستگاههایی که در هر شبکه هستند، شناسه های منحصر به فردی دارند که از این طریق با هاب خود ارتباط دارند. این باعث می شود که هاب دیگر هرگز نمی تواند کنترل دستگاه های متصل به هاب دیگری را کنترل کند. دستگاه هایی مانند قفل درب ها و آلارم ها نیاز به امنیت بیشتر دارند، به همین منظور Z-Wave از رمزنگاری AES-128 نیز استفاده می کند.

آینده نگری z-wave

شما می توانید دستگاه های هوشمند خود را – از جمله آمازون اکو یا اپل واچ- به طور معمول به روز رسانی کنید البته تا زمانی که دستگاهها زبان Z-Wave را ادامه دهند. Z-Wave قادر خواهد بود به عنوان هاب مرکزی خانه هوشمند شما عمل کند.

بهترین مزیت z-wave

Z-Wave کاربر پسند است و یک سیستم ساده را فراهم می کند که مشتریان می توانند خود آن را راه اندازی کنند. اگر شما ترجیح می دهید، می توانید فرد حرفه ای را برای نصب سیستم در خانه خود استخدام کنید. هنگامی که مرکز Z-Wave را خریداری می کنید، فقط باید تصمیم بگیرید که چه دستگاه هایی می خواهید به آن متصل شود.

بزرگترین ضعف زی ویو

سیستم Z-Wave بسته به تعداد دستگاههایی که انتخاب میکنید ممکن است گران باشد. محصولات Z-Wave معمولا از ۴۰ دلار به ۱۰۰ دلار میرسد، که اگر می خواهید تعدا زیادی از دستگاهها را متصل کنید، سریعا می توانید آن را انجام دهید.

زی ویو بهترین انتخاب برای چه کسانی است ؟

Z-Wave برای کسی که درک ابتدایی از تکنولوژی دارد و می خواهد اتوماسیون خانگی خود را امن، کارآمد، ساده برای استفاده و آسان نگهداری کند، ایده آل است. Z-Wave با مارک های محبوب و دستگاه های هوشمند خانگی کار می کند، بنابراین مشتریان نباید محدودیتی را تجربه کنند.

به نظر نویسنده انتخاب هر یک از این دو پروتکل با توجه به نوع کاربری آن می باشد. جایی که سادگی و به روز بودن مهمتر باشد زی ویو پیروز خواهد شد و زمانی که مصرف کم انرژی و تعداد بالای ماژول و سنسور اهمیت پیدا می کند می توان از پروتکل زیگبی استفاده کرد.

در یک نگاه :

زی ویو در مقایسه با زیگبی

برگرفته از سایت:

ZigBee vs. Z-Wave Review: What’s the Best Option for You?


برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد پروتکل z-wave  کلیک فرمایید.

همچنین ببینید

فیبارو در نمایشگاه CES 2017 fibaro

فیبارو در رقابت با شرکت های دیگر هوشمندسازی

فیبارو در نمایشگاه CES 2017 فیبارو در نمایشگاه CES 2017 که بزرگترین نمایشگاه تجارت تکنولوژی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *